Pozwy rodziny Męcińskich do trybunału skarbowego przeciwko starszym ziemskim chełmsko-bełskim i innym

Wojciech Męciński z Kurozwęk starosta wieluński wraz z małżonką Anną Męcińską z Głogowskich pozywają do trybunału skarbowego w Radomiu:

1) [Radom, 28 III 1749] Wacława Rzewuskiego wojewodę podolskiego i tenutariusza [dzierżawcę] starostwa chełmskiego w związku z kondescencją w Zamościu (zleconą przez trybunał radomski) w sprawie między powodami a starszymi ziemstwa chełmsko-bełskiego (Zelko Herszowicz, Heszel Rabinowicz, Moszko Józwowicz, Zawel Szymonowicz) względem nałożenia przez sąd na nich obowiązku zapłacenia zaległych asygnacji skarbowych, a także remisą do trybunału radomskiego na okoliczność udaremnionej tradycji, gdyż starosta chełmski zlekceważył  ciążące na osobach starszych ziemskich chełmsko-bełskich dekrety, kary infamii i nałożone areszty (a mające być wykonane na Żydach zamieszkujących jego tenutę).

2) [Radom, 28 III 1749] Zelka Herszowicza, Heszela Rabinowicza, Moszka Józwowicza, Zawela Szymonowicza starszych ziemskich chełmsko-bełskich w tej samej sprawie j.w., że wbrew nałożonemu aresztowi, dekretowi trybunału radomskiego, karze infamii itp. nie zapłacili przysądzonej sumy.

3) [Radom, 28 III 1749] Judkę Pinkowicza z Lubomla marszałka ziemstwa chełmsko-bełskiego, Elo Haszkielowicza i Abela Pietruszkę z Bełza, Zelka Herszowicza, Heszela Rabinowicza, Moszka Józwowicza, Zawela Szymonowicza starszych ziemskich chełmsko-bełskich w tej samej sprawie j.w. nie zapłacili przysądzonej sumy.

4) [Radom, 28 III 1749] Seweryna Józefa Rzewuskiego referendarza wielkiego koronnego, dziedzica dóbr Luboml i Nowosielec, w tej samej sprawie, w szczególności w związku ze sprzeciwieniem się (zlekceważeniem) trybunalskiego nałożenia aresztu w jego dziedzicznym mieście Luboml na starszego ziemskiego chełmsko-bełskiego, wtedy marszałka ziemstwa chełmsko-bełskiego Judkę Pinkowicza Żyda lubomelskiego.

A także Męcińscy jako właściciele połowy dóbr Niemirów wraz z wdową [Katarzyną] Stadnicką kasztelanową kamieniecką dziedziczką drugiej połowy Niemirowa oraz ze Zrulem Moszkowiczem, Dawidem Markowiczem, Elko Krakowskim starszymi kahału niemirowskiego pozywają:

5) [Radom, 28 III 1749] Judkę Pinkowicza z Lubomla, marszałka i starszego ziemstwa chełmsko-bełskiego, Elo Haszkielowicza i Abela Pietruszkę z Bełza, Zelka Herszowicza, Heszela Rabinowicza, Moszka Józwowicza, Zawela Szymonowicza z Chełma starszych ziemskich chełmsko-bełskich w związku z zapadłą kondemnatą w trybunale radomskim (19 VI 1748), na mocy której pozwani uznani są za infamisów, można ich schwytać, karać sekwestrem i chłostą, gdyż dopuścili się zawyżenia wymiaru pogłównego zubożonym i zrujnowanym Żydom z Niemirowa na podstawie wystawionej w skarbie koronnym asygnacji, rokrocznie 1000 złp w dyspartymencie ziemstwa.

Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: APL, KGCH 146, s. 149r-154v
Data wytworzenia: 28.03.1749
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Kamieniec Podolski, Luboml, Niemirów (Ukraina), Radom
5 dokumentów. Relacja położenia pozwów 15 IV 1749 r. w księgach grodzkich chełmskich.